Czym powinien charakteryzować się projektor do kina domowego? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Czy opłaca się kupować projektor do kina domowego wyświetlający obrazy trójwymiarowe (3D)? Na te i wiele innych pytań związanych z projektorami do systemów kina domowego znajdą Państwo odpowiedź w niniejszym artykule.
Na początku należałoby zaznaczyć, że dostępne obecnie w sprzedaży projektory do kina domowego są wykonywane w technologii LCD (światło z lampy przechodzi przez matryce LCD) lub DLP (światło przechodząc przez wirujące koło barwne, odbijane jest przez DMD). Każda z nich posiada swoje wady i zalety, jednak większość specjalistów poleca wybór projektora z technologią DLP.
Wideoprojektor stosowany w systemie kina domowego musi oferować obraz w rozdzielczości natywnej na poziomie minimum 1280 x 720 pikseli, co jest równoznaczne z jakością HD. Jest to jakość w zupełności wystarczająca do oglądania programów i filmów dostępnych z tunerów telewizji satelitarnej lub w kablowce, a także na korzystanie z konsol do gier. Jeśli jednak to nam nie wystarcza najlepiej zdecydować się na wybór projektora do kina domowego oferującego obraz w jakości Full HD 1080p. To właśnie tego typu projektory pozwalają nam na stworzenie funkcjonalnego kina domowego, które umożliwi korzystanie z filmów dostępnych z odtwarzaczy Blu-ray, komputerów PC, a także konsol do gier nowej generacji. Warto także sprawdzić w jakie złącza został wyposażony projektor. W dzisiejszej dobie cyfryzacji konieczne jest aby projektor posiadał interfejs HDMI. Projektory do kina domowego oferujące obraz w 3D to urządzenia skierowane dla najbardziej wymagających odbiorców. Wrażenie głębi zdecydowanie poprawia odbiór filmów specjalnie przygotowanych do tego typu projekcji, a także najnowszych gier komputerowych.